Anket
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Etiket Bulutu
Haber ve Duyurular
İSKİ HEYETİ DÜZCE'DE
Tarih: 05/07/2024
  CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Talih Özcan ve İstanb... Devamını oku...
Vatandaşlar Tepkili
Tarih: 04/07/2024
  Aktiva madencilik Taşeronu Ayhan Yaşa adlı firma yetkilileri bugün D-100 karayolu ... Devamını oku...
YENİ MAHALLEDEN CAMİYE ÜST GECİT İLE GEÇİŞ YAPILACAK
Tarih: 24/06/2024
Gümüşova’da vatandaşlar yolun karşısına camiye namaz kılmaya gitmek için &n... Devamını oku...
CHP Düzce millet vekili Özcan TBMM’de Düzce’nin sorunlarını dile getirdi.
Tarih: 06/06/2024
CHP Düzce millet vekili Talih Özcan  6 Haziran Perşembe günü saat 14.00 d... Devamını oku...
LGS ve YKS öğrencilerine çok önemli uyarılar!
Tarih: 29/05/2024
Eğitim Danışmanı Barış Balcı, sınavda daha fazla başarı elde edebilmeleri için ünivers... Devamını oku...
Düzce'de otobüs kazası!
Tarih: 25/05/2024
Kaza, Düzce'de Kuyumcuzade Bulvarı üzerinde meydana geldi. Eski Pazar yeri ışıklar... Devamını oku...
BAŞKAN SÜBEKÇİ’DEN 19 MAYIS MESAJI
Tarih: 18/05/2024
Gümüşova Belediye Başkanı Kenan Sübekçi, 19 Mayıs Atatürk’ü ... Devamını oku...
Sınav öğrencileri için kritik öneriler
Tarih: 16/05/2024
Eğitim Danışmanı Barış Balcı, lise ve üniversite sınavlarına az bir zaman kala sınav adayları... Devamını oku...
Gümüşova’da caddelerde kasisler boyandı boyandı
Tarih: 15/05/2024
Gümüşova  İlçesi'nde  cade lerde yol üzerindeki kasisiler yaya g&u... Devamını oku...
Düzce AKParti İl kadın kollarından kınama!!!
Tarih: 10/05/2024
Kıymetli basın mensupları, sevgili yol arkadaşlarımız basın açıklamamıza hoş geldiniz. Paz... Devamını oku...

   Tüm haberler
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 948506
Aktif: 2
Bugün: 261
Dün: 467
Site İçi Arama
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Sınav öğrencileri için kritik öneriler

Eğitim Danışmanı Barış Balcı, lise ve üniversite sınavlarına az bir zaman kala sınav adaylarına önemli uyarılarda bulundu. Şu dönemde adayların güçlü olduğu konulara yoğunlaşmasını öneren Balcı, deneme sınavlarının da artırılarak yanlışların üzerine gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Haziran ayında yapılacak olan LGS ile TYT ve AYT sınavları için geri sayım başladı. Sınav adaylarının yoğun çalışma temposunda olduğu şu günlerde eğitim danışmanı Barış Balcı, öğrencilerin bugünlerde yapması gerekenlerle ilgili önemli uyarılarda bulundu. Balcı’nın önerileri şöyle:

Sınav stratejinizi belirleyin

Son 3 hafta sınavla ilgili stratejilerinizi belirlemeniz gerekiyor. Soruları çözmeye hangi dersten başlayacaksınız? Hangisiyle devam edeceksiniz? Nerede mola vereceksiniz? Nerede kodlama yapacaksınız? Bunların hepsini belirleyin. Girdiğiniz bütün denemelerde aynı stratejiyi kullanıp, sınav gününde de aynı stratejiyi korumanız gerekiyor.

Deneme sınavlarında eksiklerinizi görüp giderin

Öğrenciler haftada, iki haftada bir deneme yaparken bu denemeler haftada 2’ye 3’e çıkmaya başlayacak.  Sınava bir hafta kala gün aşırı deneme çözenler oluyor.  Bu denemeler çok önemli, çünkü sınava hazırlık adayları deneme sınavlarıyla güçlü ve zayıf yönlerini fark ediyor. Yanlışları görmek, yanlışlarla yüzleşmek sınavda öğrencilere çok büyük yarar sağlıyor.

Yapamadığınız sorularla ilgili, zayıf olduğu konularlailgili kendinizi tedirgin etmeyin, “Şunu da bitirmeliyim, bunu da bitirmeliyim” diye stres yapmayın.

Yapacağınız deneme ve tekrarlarla ilgili öngörülerde bulunup, önümüzdeki süreci planlayın. Geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularını çözmeniz de fayda sağlayacaktır.Şu dönemde deneme sayısını artırmak ve çözülemeyen hatalı yaptığımız soruların çözümüne bakıyor olmak sürece çok katkı sağlayacak.Zayıf olduğunuz yanları fark etmeniz, yaptığınız hataları tekrarlamadan ilerlemeye çalışmanız gerekiyor.

Sınavda kullanılan kalemler standart olduğu için, şimdiden denemelerde benzer kalemler kullanmanızı da öneriyorum.

Denemeleri turlama tekniğiyle çözün

Sınavda daha iyi performans göstermeniz için sizlere turlama tekniğini öneriyorum. Bu nedenle bu tekniğe alışmanız için denemeleri de turlama tekniğiyle çözmenizi öneriyorum.

Turlama tekniği şöyle; bir soruda çok fazla takılmayın. Bir soruyla boğuşmak, uğraşmak yerine önce rahat çözdüğünüz, kolay yol alabildiğiniz sorularla ilerleyin. Onları bitirdikten sonra tekrar çözemediğiniz, ya da çözmesi uzun sürecek sorulara dönün. Böylece hem zihniniz kolaydan zora gittiğiniz için daha iyi performans gösterecektir. Hem de soruları yetiştirememe durumunuz ortadan kalkacaktır.

Güçlü olduğunuz konulara çalışın

Bu dönemde bitiremediğiniz kitabıİlla kitap bitireceğim diye uğraşmak yerine güçlü olduğunuz konulara çalışın, bu konular üzerindeki hakimiyetinizi artırın. Ben sınava birkaç hafta kala da moral motivasyonunun güçlenmesi ve kendine güven adına daha iyi olduğunuz konulara yoğunlaşmanızı öneriyorum. Bu sınavda sizin için daha iyi bir motivasyon oluşturacaktır.

Bu günlerde güçlü olduğunuz konuları korumak, zayıf olduğunuz konularda çok fazla enerji harcamamak en doğrusu olacaktır.

Tam gün zamanınız varsa; öğleden önceleri deneme ve soru çözümüyle geçirebilirsiniz. Öğleden sonra cevapları kontrol edilebilir, akşamları daha rahat ve kolay çalışılabilir konulara ve derslere göz atabilirsiniz.

Sınav ortamına hazırlıklı olun

Sınav anında salona sınav başkanı gelir sınav gözetmenleri dolaşır kontrol yapar, bunlar çok normal. Siz de kendinizi bu ortama hazırlamalısınız. Sürekli sessiz ve tek başına olduğunuz ortamda deneme çözerseniz, sınavda başka kişilerin varlığından rahatsız olabilirsiniz. Bir hapşırma, bir kalem düşürme gibi durumlar kolayca dikkatinizi dağıtabilir. Bu nedenle, tanımadığınız insanların olduğu, farklı ortamlarda da deneme çözmenizi öneriyorum. Farklı bir kütüphane olabilir, farklı bir dershane olabilir. Birkaç kez de olsa bunu deneyimlemelisiniz.

Sınav yerinizi görün

Sınava 10 gün kala sınava gireceği okul yer belli olur. Sınava gireceğiniz okulu birkaç kez görmeye gidebilirsiniz. İzin verilirse sınıfa girip bir masaya oturup birkaç soru çözebilirsiniz

Rutin oluşturun

Sınav saatine uygun bir yatış kalkış standardı oluşturun. Son iki haftada aynı saatlerde yatıp kalkmanızı öneriyorum.

Ailelerin yaklaşımı nasıl olmalı?

Bazen aileler kendi kaygılarını çocuklarına yansıtabiliyor. Gereğinden fazla baskı altına alıp sıkıştırabiliyorlar. Bu tutum çocuğun davranışlarını farklılaştırabilir. Moral motivasyonunu etkileyebilir.

Sınav süreci veya sonucu sevgiyle ilişkili bir tehdit aracı olarak kullanılmamalı.Anne-baba için en değerli varlığı çocuğu, sınavlar gelip geçecek.

Çocuklarına geçmişte yaptığı iyi ve güzel şeyleri hatırlatsınlar. Gelecekle ilgili güzel hayallerini konuşsunlar. Çocuklarını koşulsuz sevdiklerini ve desteklediklerini göstersinler. Ona karşı güvenlerini ifade etsinler. Bunu davranışlarıyla da göstersinler. Kendisine güvenildiğini hissettiğinde sınav adayının mücadele gücü daha yüksek olacaktır.

 

Haber tarihi: 16 / 05 / 2024
Haber Okunma: 624
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: BAŞKAN SÜBEKÇİ’DEN 19 MAYIS MESAJI
Sonraki: Gümüşova’da caddelerde kasisler boyandı boyandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Sepet
Sepetiniz boş.
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal


e-mail adres

duzcegercek81@gmail

.com